Síla lidskosti

Ve čtvrtek 28.11. se žáci 6. – 8. ročníku zúčastnili v třebíčském kině Pasáž projekce dokumentárního filmu o siru Nicholasu Wintonovi „Síla lidskosti“. Děti v sále kina přivítal sám dramaturg Zdeněk Tulis, který na úvod řekl pár slov. Poté následovalo samotné promítání hraného dokumentu a po něm pan Tulis odpovídal na zvídavé otázky, týkající se představení nebo osobnosti Nicholase Wintona.

V roce 1939, kdy němečtí nacisté okupovali Československo, se podařilo nenápadnému britskému úředníkovi Nichalasu Wintonovi zachránit 669 životů židovských dětí, které i přes odpor Němců vyvezl z naší země do své rodné vlasti, Anglie. Z vlastní iniciativy sehnal peníze na jejich transport, vytvořil seznamy dětí, zajistil pěstounské britské rodiny a vypravil několik vlaků, díky nimž druhou světovou válku v Anglii přežily. Padesát let N. Winton mlčel o svém heroickém činu a jen náhodný objev kufříku s dokumenty na půdě poodhalil tento skutečný příběh, jehož diváky jsme se mohli stát.

Film „Síla lidskosti“ již proletěl celý svět a získal nejprestižnější ocenění na většině mezinárodních filmových festivalů. Jsem velice ráda, že i naši žáci dostali možnost ho zhlédnout. Mladým lidem je třeba stále připomínat, že pomoc druhým, zájem o člověka a úcta k životu jsou hodnoty, které bychom měli stavět na přední místa v našem žebříčku. Přestože sir Nicholas Winton zemřel v roce 2015 (ve věku úctyhodných 106 let), neměli bychom nikdy zapomenout, jak velká může být „síla lidskosti“.

L.Pužová

Síla lidskosti